
Známka tech. prohlídky
Technická kontrola strojů pro zemní práce
Jako autorizované servisní středisko výrobců strojů provádíme kontroly technického stavu (TK) stavebních a zemních strojů. Zákon ukládá zaměstnavatelům povinnost provádět technické prohlídky na strojích každých 12 měsíců. Ve snaze poskytovat co nejširší škálu služeb, zajišťujeme od června 2009 také Kontroly technického stavu stavebních strojů, a to klidně přímo na Vaší stavbě. Tyto prohlídky NENAHRAZUJÍ evidenční kontrolu na stanici STK, ale je to technická kontrola strojů.
Provádění technických prohlídek je kontrolováno pracovníky Inspektorátu bezpečnosti práce. Stejně tak je platný protokol o technické prohlídce vyžadován i při vzniku jakékoliv škodní události (např. dopravní, materiální, pojistné, havarijní).
Jaký doklad objednáním TK získáte?
Výstupem z technické prohlídky stroje je doklad o jejím provedení s názvem Protokol o technické kontrole. Tento doklad vyžadují mimo jiné i státní kontrolní orgány (např. Inspektorát bezpečnosti práce) nebo pojišťovny např. při likvidacích škodních událostí v souvislosti s provozováním zemního stroje.
Kdo kontrolu provádí?
Jak často se musí provádět kontroly strojů na zemní práce?
Nařízení vlády 378/2001 Sb. ze dne 12. 9. 2001, § 4 odst. 2 ukládá zaměstnavateli povinnost provádět minimálně jednou za 12 měsíců stanovené kontroly strojů a zařízení.
Musím stroj někam přistavit?
Váš pracovní stroj nemusíte nikam vozit – technickou prohlídku (kontrolu) běžně provádíme přímo u zákazníka na pracovišti stroje. Stačí si jen dohodnout termín, který vám bude vyhovovat (rezervujte si termín).
Jakých značek se týká?
Tuto zákonem předepsanou technickou kontrolu provádíme na stavebních strojích pro zemní práce všech značek.
UPOZORNĚNÍ
Tato zákonem předepsaná technická prohlídka stroje nenahrazuje tzv. evidenční kontrolu, kterou požaduje Dopravní inspektorát pro zápis stroje do Registru vozidel. Tu ze zákona zajišťuje pouze Stanice technické kontroly (STK), kde musí být stroj vždy fyzicky přítomen.
Klasifikace technického stavu stroje
0 – Bez závad (platnost Technické prohlídky 12 měsíců)
A – Lehká závada – neohrožuje provoz (platnost Technické prohlídky 12 měsíců)
B – Vážná závada – bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu (platnost Technické prohlídky 1 měsíc)
C – Nebezpečná závada – stroj má nebezpečné závady, nedoporučujeme provoz bez jejich odstranění, a provedení nové technické kontroly
Nezapomínejte na své povinnosti
Tím, že byste se jako majitel či provozovatel stroje rozhodl toto zákonné nařízení ignorovat, ohrožujete nejen životy samotných strojníků, ale i osob pracujících v jejich blízkosti. Vážnost situace se bohužel ukáže až ve chvíli, kdy nastane škoda na majetku, úraz zaměstnance nebo dokonce dojde k tomu nejhoršímu, ke ztrátě lidského života.
Všichni víme, že dobře prováděná prevence bezpečnosti práce se stroji a sledování jejich technického stavu je schopna zabránit mnoha hmotným škodám a ztrátám na životech. Proto i uvedené nařízení vlády vzniklo. Je na provozovatelích, jak jej budou respektovat a dodržovat a na nás, znalcích těchto zařízení, jak je budeme prezentovat a provádět.
Související články

Typy kolových nakladačů
Stavební nakladače řadíme do několika kategorií podle jejich vlastností, podvozku a způsobu ovládání nakladače.
Nakladač Locust 904 – první foto
PŘEDSTAVENÍ | Výrobní závod WAY INDUSTRIES zveřejnil první fotografie nového nakladače Locust 904.
Lehký pneumatikový válec ART35
PŘEDSTAVENÍ STROJE | Ammann uvádí na trh nové lehké pneumatikové válce s nezávislým řízením obou náprav. Označení ART 35
Newsletter: nakladač WL34 Wacker Neuson
NEWSLETTER | Druhý březnový newsletter přináší unikátní nabídku na kloubový nakladač Wacker Neuson s označením WL 34 - rok výroby: 2017.
Dempry Wacker Neuson v tunelu
VIDEO | Kolové dempry značky Wacker Neuson jako jasná volba při rekonstrukci v tunelu Karawanken.
Nová rýpadla Wacker Neuson o hmotnosti 6 až 10 tun
ČLÁNEK | Nová rýpadla ušetří až 20 procent paliva a při současně vyšším výkonu tak výrazně bodují po stránce hospodárné a profitabilní práce.
Ammann rozšířil využití měřiče zhutnění ACEecon
FOTOGALERIE | Počínaje červnem 2017 bude možné objednat obousměrné vibrační desky APR 4920 a APR 5920 také s měřičem přírůstku zhutnění ACEecon.
Dokonalý nástroj pro pokládku kabelů nebo závlahy
Společnost Ammann nedávno představila vibrační pěch ATR 30. Tento nový, lehký model posunul spodní hmotnostní hranici portfolia vibračních pěchů firmy...
Použití vydrcovacích kleští
V tomto článku jsme sepsali obecná doporučení pro použití vydrcovacích kleští FINE.